• image
  • image
  • image

Rowerowa biało-czerwona flaga.

Serdecznie Wam wszystkim dziękujemy.

Dziś przez nasz region  przejechała rowerowa  biało-czerwona flaga, to właśnie byliście
WY - uczestnicy II BYDGOSKIEGO ROWEROWEGO RAJDU NIEPODLEGŁOŚCI.

 Była piękna pogoda, atmosfera myślę bardzo rowerowa , jest relacja  TVP Bydgoszcz (8 minuta)


Zapraszamy do galerii.

Stowarzyszenie  RowerowaBrzoza  po raz drugi   w dniu 11 listopada 2008 zorganizowało   „Bydgoski Rowerowy  Rajd Niepodległości” szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej. W rajdzie tym wzięło udział  85  rowerzystów  z  Bydgoszczy oraz innych miejscowości Powiatu Bydgoskiego.

Pragnąc uczcić ten tak ważny dzień w historii  naszego Kraju, rowerzyści w Dniu Święta Niepodległości   przejechali   111 km na trasie,  która  przebiegała   przez miejsca Pamięci Narodowej położone   na terenie miasta Bydgoszczy oraz gmin Powiatu Bydgoskiego. W jedenastu miejscach  Pamięci Narodowej znajdujących się trasie rajdu w miejscowościach Brzoza, Bydgoszcz –  Stary Rynek, Plac Wolności,  Dolina Śmierci, Osielsko, Borówno, Pyszczyn, Dębowa Góra, Koronowo,  Tryszczyn, Osówiec,  uczestnicy rajdu zapalili  specjalnie przygotowane  na to  Święto znicze.

Ok. godz. 7.45 pierwsza grupa rowerzystów  wystartowała spod  Pomnika Powstańców Wielkopolskich w Brzozie po udzielonym błogosławieństwie przez  Ks. Proboszcza miejscowej Parafii .
Piewrszy znicz od Bydgoskiego Rowerowego  Rajdu Niepodległosci  wraz z Wójtem Gminy Nowa Wieś Wielka  oraz Sołtysem Brzozy został zapalony przy Pomniku Powstańcow Wielkopolskich w Brzozie. Metę rajdu wyznaczono  na starym Rynku w Bydgoszczy , gdzie  rajd dotarł ok. godz. 15.30.

Pozostali rowerzysći dołączyli na Starym Rynku w Bydgoszczy, gdzie o godz. 9.00 rajd ruszył w komplecie.

W kolejności rajd zatrzymał się na Placu Wolności, gdzie złożono znicz. Następnym Miejscem Pamięci Narodowej była Dolina Śmierci w Fordonie i mogiła Powstańca w Osielsku.


 

Rajd z Osielska ruszył do Żołędowa i po przez miejscowść Augustowo dotarł do Miejsca Pamięci położonego nad jeziorem  w Borównie i miejscowości Pyszczyn.

 

Dalej na trasie było Stronno , gdzie leśnymi duktami rajd dotarł do Dębowej Góry.

 

 

 

Tam nad mogiłami pomordowanych ofiar drugiej wojny światowej  odbyła się wspólna modlitwa.

W Koronowie rajd  zatrzymał się przy Pomniku Chwały Oręża Polskiego, gdzie złożono znicz.

 

 

Ostatnim  Miejscem Pamięci Narodowej na trasie rajdu był Pomnik w lasach koło Osówca  poświęcony rozstrzelanym   w dniu 18.10.1939r. kilku mieszkańcom wsi Mochle i Osówiec.Trasa rajdu przebiegała  w dużej części przez drogi  publiczne,   gdzie bezpieczny przejazd zapewniała Policja oraz służby techniczne organizatora. Uczestnicy rajdu skorzystali również z gościnności  Koła Gospodyń Wiejskich w Bytkowicach , gdzie otrzymali gorący posiłek.
II Bydgoski Rowerowy Rajd Niepodległości   został  wpisany w wojewódzki program obchodów Święta Niepodległości obchodzonymi  pod auspicjami Wojewody Kujawsko - Pomorskiego. Honorowy Patronat nad Rajdem objął  Starosta   Powiatu Bydgoskiego Pan Kazimierz  Krasowski oraz Prezydent Miasta Bydgoszczy Pan Konstanty  Dombrowicz. Pomoc dla rajdu udzielił  również Urząd Gminy Nowa Wieś Wielka, Urząd Miasta i Gminy Koronowo oraz Urząd Gminy Sicienko.

W rajdzie wziął udział nasz Olimpijczyk Bydgoszczanin, Pan Marek Leśniewski (srebrny medalista Mistrzostw Świata (1989) i Igrzysk Olimpijskich (1988) wraz z synem Adrianem w wieku  11lat.

Na mecie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale  nawiązujące  w treści do trasy przejazdu II Bydgoskiego Rowerowego Rajdu Niepodległości.

Zapraszamy  wszystkich i do zobaczenia  za rok na III edycję rajdu niepodległości.

Pozdrawiam
Zbigniew Wiśniewski

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież