• image

14 km pod górę , czyli na Śnieżkę rowerem.

Raz w roku, najwyższa góra w Polsce, na którą można wjechać rowerem, otwiera się dla kolarzy.

XVIII  Uphill Race Śnieżka 2008, organizator BIKEmaraton 2008 odbył się w pierwszą  Niedzielę  sierpnia tj. 03.08.2008r.

Start wyznaczono  w Karpaczu po czym tzw. szlakiem letnim wszyscy zawodnicy jechali na Śnieżkę . Morderczy 14 kilometrowy podjazd na szczyt Karkonoszy, 1603 metry nad poziomem morza,  przyciąga polskich kolarzy zawodowców i amatorów.

Każdy chciał zmierzyć się z trasą kończącą się tuż obok stacji meteorologicznej na szczycie naszej pięknej góry Śnieżki. Serpentyna  ciągnąca  się od Karpacza na sam szczyt działa na kolarzy jak magnes z roku na rok startuje ich co raz więcej. W tej edycji było ich  464. Ten wyścig to nie tylko walka  z drogą, słabościami i sprzętem ale też z pogodą, na szczycie na zawodników, po mimo pięknej pogody na dole, czeka duży wiatr  i niska temperatura.

Bez cienia przesady wyścig ten można nazwać najbardziej prestiżowym uphillem w Polsce. Ma w końcu najwyżej położoną metę w Polsce (1602 m n.p.m.). Tutaj nie ma przypadkowych zwyciężców.

Można śmiało powiedzieć, że bohaterem  tego wyścigu był kolarz z Bydgoszczy z grupy CORRATEC TEAM  Radosław Tecław  poprostu Tecek.Uległ on jedynie o 1min 46s Markowi Galińskiemu - mistrzowi Polski MTB, kadrowiczowi powołanemu na Olimpiadę w Pekinie.

Należy jeszcze dodać, że dzień wcześniej Tecek w sobotę w Świeradowie  zdobył I miejsce w martonie MTB.

Tylko gratulować i jak ktoś mądrze powiedział ma forum rowerowej Bydzi
"Ale frajda mieć takiego zawodnika w Bydgoszczy!."

Bohaterami tej imprezy był  również każdy zawodnik,  który dotarł na metę.Bardzo miło było spotkać kolarzy z mojej rodzinnej miejscowości Lipki k.Sępólna, którzy pokazali również  klasę i tak.

Zenon Wiśniewski w klasyfikacji open zajął 301 miejsce, natomiast w  swojej kategorii M6 zajął 8 miejsce, a jego kolega z tej samej drużyny  "GRUPA ROWEROWA LIPKA"  Wit Łańcucki w klasyfikacji open miejsce 133 w kategorii wiekowej  M4 zajął 18 miejsce.Brawa !!!

Na końcu moja skromna osoba - Zbigniew Wiśniewski z rowerowejbrzozy. Nie nie byłem  na końcu wyścigu.
W kategorii open zająłem 324 miejsce, natomiast  w swojej  kategorii wiekowej M4 miejsce 55. Obiecuję za rok jadę znowu i myśle, że wielu innych bikerów z Bydgoszczy i Lipki ponownie zmierzy się górą.

Pozdrawiam i do zobaczenia za rok na Śnieżce.