• image
  • image
  • image

Święto Niepodległości.11 listopada 2009r. przez nasz region  przejechała rowerowa  biało-czerwona flaga.Byliście wspaniali - WY uczestnicy III BYDGOSKIEGO ROWEROWEGO RAJDU NIEPODLEGŁOŚCI.

III rowerowy rajd niepodległości tradycyjnie rozpoczął się w Dniu Święta Niepodległości 11 listopada 2009r. w  podbydgoskiej Brzozie. Na starcie rajdu niektórzy  mieli już  po 15-30km na liczniku , gdyż  rowerami przyjechali z Bydgoszczy oraz z  Fordonu. Jeszcze prze oficjalnym rozpoczęciem rajdu uczestnicy zostali ugoszczeni w Brzozie ciepłą kawą i rogalami Marcina.

 

O godz. 7 Wójt Gminy Nowa Wieś Wielka Pan Wojciech Oskwarek przywitał  na starcie rowerzystów. Ksiądz miejscowej parafii udzielił błogosławieństwa,  po czym  wspólnie uroczyście złożono znicz pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich.

 

 

 

 

Z tego miejsca rajd ruszył w swoją 111 km trasę szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej położnychna terenie Gmin Powiatu Bydgoskiego. Ze startu rajd pojechał w kierunku Przyłęk do Białych Błot.

 

 

 

 

 

 

W Białych Błotach na rajd oczekiwała Pani Wójt Katarzyna Kirstein - Piotrowska z przedstawicielami Gminy Białe Błota. Uroczyście złożono kwiaty  oraz zapalano znicz od uczestników rajdu  przy Pomniku  Ofiar Terroru Hitlerowskiego 1939-1945.

 

Dalej rajd ul.Szubińską  przy eskorcie Policji dojeżdża do Bydgoszczy. Ok. godz  8.45 rajd melduje się na Starym Rynku , gdzie dołącza do niego następna grupa rowerzystów. Uczestnicy rajdu przyjechali z Bydgoszczy i okolic , ale są również osoby z Piły , Trzcianki, Torunia, Żnina, Otwocka i Wrocławia.    Jest nas razem 137 i o godz.9  startujemy po raz drugi. Do rajdu dołącza po raz pierwszy osoba niepełnosprawna  Leszek z Torunia, który  jedzie na rowerze napędzanym siła rąk tzw.handbike.

 

 

Jedziemy ulicami miasta Bydgoszczy, Policja całkowicie zabezpiecza przejazd.Od Starego Rynku zatrzymujemy  się na ul.Bernardyńskiej  by zapalić  znicz przy Pomniku Nieznanego Powstańca następnie Plac Wolności gdzie również zapalmy znicz.

Ok. godz.10 rajd przyjeżdża do Doliny Śmierci w Fordonie. W tym szczególnym miejscu dla Bydgoszczy, Brat Hieronim wspomniał o pomordowanych  w czasie II Wojny Światowej  i nawoływał do ich pamięci. Pod pomnikiem zapalono znicz.Z Doliny Śmierci rajd  jadąc lasami ruszył  w kierunku Osielska. W Osielsku na ul.Centralnej uczestników rajdu niepodległości przywitał Wójt Gminy Osielsko Pan Wojciech Sypniewski. Przy Mogile Władysława Kierońskiego  uczestnika powstania  styczniowego  1862-1864 Wójt wspólnie z uczestnikami rajdu zapalił znicz.

 

 

 

 

Następnym Miejscem Pamięci Narodowej przy którym zatrzymał się rajd  było  Borówno - Augustowo. Na  cmentarzu ofiar terroru hitlerowskiego z okresu wojny 1939-1945  zapalono kolejny znicz od uczestników rajdu niepodległości.Kolejna miejscowość na  trasie  to Pyszczyn. Wspólnie z przedstawicielem  Urzędu Gminy Dobrcz  Panem Leszkiem Daroszewskim  rowerzyści zapali znicz pod obeliskiem  Poległych Żołnierzy 8 Pułku Piechoty w Pyszczynie w 1945r.

 

 


Od Pyszczyna rajd jedzie  w kierunku Stronna , dalej lasami w kierunku Dębowej Góry.

 
 

 

Dębowa Góra - zbiorowa mogiła, miejsce straceń  około 800 ofiar zamordowanych przez okupanta w 1939r. W tym miejscu wspólnie  z Bratem Hieronimem zmówiono  modlitwę  po czym zapalono  znicz i w ciszy i zadumie rajd rusza dalej w kierunku Koronowa.

W Koronowie mimo ok. 1 godzinnego   spóŹnienia rajdu przy Pomniku  Chwały Oręża Polskiego na rajd niepodległości  oczekiwał Burmistrz Koronowa Pan Stanisław Gliszczyński , który po przywitaniu  uczestników  wspólnie  złożył  kwiaty  przy Pomniku Chwały Oręża Polskiego oraz uroczyście zapalano znicz. Od Koronowa ul.Grabina, którą z pewnością każdy zapamiętał - najdłuższy podjazd - kolumna przy pełnym zabezpieczeniu Policji udała się w kierunku Bytkowic, gdzie tradycyjnie czekał na rajdowiczów pyszny ciepły posiłek przygotowany przez miejscowe KGW.

 

Bytkowice - niesamowita gościnność,  sam Sołtys Pan Waldemar  Małaczyński pomaga przy
wydawaniu posiłków. Nadrabiamy opóŹnienie  i przerwa na posiłek zostaje  skrócona 1 godziny do 35min. Jedziemy, tempo chyba się zwiększyło, po posiłku każdemu przybyło sił. Po drodze drogami gminnymi mijamy   Wtelno,  Tryszczyn, Szczutki. Dojeżdżamy do Osówca, gdzie skręcamy w pobliski las.

 

 

Tam przy Miejscu Pamięci Narodowej czekał już na nas Wójt Gminy Sicienko Pan Jan Wach. Przywitał wszystkich uczestników , złożono kwiaty przy pomniku i zapalono  tradycyjny znicz od rajdu niepodległości. Pan Wójt podziękował wszystkim uczestnikom  za przybycie na tereny Gminy Sicienko i jednocześnie zaprosił do przejazdu rajdu niepodległości w roku 2010 przez tereny Gminy Sicienko.

 

 

 

Godz.15.40 -  leśnym szlakiem docieramy do Bydgoszczy - Osowa Góra. Są wszyscy , tam na parkingu przy sklepie Netto rajd formuje kolumnę i przy super zabezpieczeniu Policji jedziemy przez miasto na metę na Stary Rynek. Zmęczenie -  każdy już o nim zapomniał , wjeżdżamy na Stary Rynek przy pieśni legionów , wita uczestników rajdu niepodległości Wojewoda Kujawsko-Pomorski Pan Rafał Bruski.Niesamowita atmosfera udziela się wszystkim.

 

Po krótkim przywitaniu,  uroczyście złożono znicz od rajdu niepodległości  pod   Pomnikiem
Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej. Wojewoda Kujawsko-Pomorski,  Sekretarz Starostwa Powiatu Bydgoskiego, Brat Hieronim oraz organizatorzy wręczyli uczestnikom pamiątkowe medale. III Bydgoski Rajd Niepodległości zakończyło wspólne odśpiewanie Roty.

 

 

 

Szczególne podziękowania dla Brata Hieronima ze Zgromadzenia Ducha Świętego z Bydgoszczy,  za wspólną modlitwę w Miejscach Pamięci Narodowej  położonych na trasie rajdu niepodległości. Wyróżnienie dla Wiktora Matuszaka z Piły  lat 12 - najmłodszego uczestnika rajdu, który wraz z mamą przejechał cały dystans rajdu oraz Edwarda Malinowskiego z Myślęcinka  lat 67 - najstarszego uczestnika rajdu , który również przejechał całą trasę.
W tym rajdzie - wspólnym przejeździe nie było zwycięzców ,  wszyscy razem tym żywym pomnikiem, naszym wspólnym przejazdem 111km uczciliśmy
DZIEŃ  ŚWIĘTA  NIEPODLEGŁOŚCI 11 LISTOPADA 2009r.

Bardzo dziękujemy osobom i instytucjom, wszystkim  którzy pomogli  przy organizacji i przebiegu  rajdu. Dziękujemy  grupie ratownictwa medycznego "Lekarze dla Ciebie", dziękujemy Wodom Mineralnym Ostromecko za bezpłatne przekazanie napoi  dla uczestników rajdu.Szczególne podziękowania dla Policji   za pełne i bardzo bezpieczne  zabezpieczenie trasy przejazdu.

Dziękujemy obsłudze technicznej rajdu, która była cała czas z nami, firmom: MARZ-BUD - Piotr Gapiński z rodziną,  FIRMA L&P - Piotr Grabowski z rodziną,MAR-POL - Marek Dobies, CHEMAN - Anna RogoŹińska, KOBUD  - Krzysztof Kowalski, BIO-BIKE -Bogdan Kondej oraz osobom
Edwardowi  i Piotrowi Szkodzie, Marcinowi i Mateuszowi  Skoniecznym, Mariuszowi Matuszak,
Mieczysławowi Szwajłykowi, Danielowi Sajdak  i  Darkowi Herbie.

Serdeczne podziękowania dla całych Bytkowic za gościnę i wspaniały posiłek, dziękujemy    Sołtysowi Bytkowic -  Waldemarowi Małaszyńskiemu, Lidii Ptasznik,  Wiesławie Lasocie,  Małgorzacie Herbie,
Halinie Wasilewskiej,  Lidii  Sadowskiej -  KGW Bytkowice.

Serdeczne podziękowania dla osób  które utrwaliły nasz  rajd :  fotografie wykonał  Marcin Andrzejuk,
Brat Hieronim i  Maciej Jaczyński ,  filmował  Andrzej Wącior.     

Dziękujemy wszystkim sympatykom rajdu i tym którzy pozdrawiali nas na trasie.

Z rowerowym pozdrowieniem do zobaczenia za rok,
IV RAJD NIEPODLEGŁOŚCI rusza 11 listopada 2010r.

Zbigniew Wiśniewski

zobacz  galerię  zdjęć

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież