Dębno stolica Polskiego Maratonu - 10.04.2011r.

Już po raz 38 Dębno stanie się stolicą polskiego maratonu. Każdego roku w Dębnie, mieście położonym 100 km na południe od Szczecina i 100 km na wschód od Berlina, odbywa się wielka międzynarodowa impreza biegowa.Jest to MARATON DĘBNO.


Na starcie tego wielkiego święta biegaczy - Maratonu nie może zabraknąć drużyny BRZOZA BIEGA.


Trochę historii :

Pierwszy bieg maratoński w Dębnie odbył się 22 lipca 1966 roku na 1000-lecie Państwa Polskiego. Nadano mu nazwę Mały Maraton „O Błękitną Wstęgę Granicy Pokoju”. Zorganizowano go na dystansie 21,5 km, na trasie Cedynia-Siekierki. Jego pomysłodawcą i realizatorem był Henryk Witkowski. W 1969 roku po raz pierwszy rozegrany został na klasycznym dystansie 42,195 km. Był on jednocześnie Mistrzostwami Polski w tej dyscyplinie. Tym działaniem Dębno samo wyznaczyło sobie miejsce w historii polskiego sportu.
W roku 1976 odbyły się „Mistrzostwa Związku Radzieckiego”, w których zwyciężyli: Leonid Mojsiejew 2:12:20, Aleksander Gockij 2:12:41 oraz Jurij Wielikorodnyj 2:12:58. W roku 1979 na starcie dębnowskiego maratonu stanęła pierwsza kobieta - Christa Vahlensieck (RFN). Pierwszą Polką była Anna Bełtowska startująca w 1981 roku.

Najszybszy bieg w historii Maratonu Dębno i maratonów organizowanych w Polsce miał miejsce w 1986 roku. Wówczas aż 35 zawodników uzyskało wyniki poniżej 2:30:00, zwyciężył Antoni Niemczak, który z czasem 2:10:34 ustanowił do dziś niepobity rekord trasy. W roku 1988 rekord trasy wśród kobiet z czasem 2:32:23 ustanowiła Wanda Panfil, póŹniejsza Mistrzyni Świata w Maratonie. Rekord ten został pobity przez Grażynę Syrek w 2003 roku, z czasem 2:32:09 potwierdzając tym samym, że trasa Maratonu Dębno słusznie uznawana jest za najszybszą w Polsce.


O renomie dębnowskiego maratonu świadczy fakt, iż został on ujęty w kalendarzu Międzynarodowej Federacji Lekkiej Atletyki i Europejskiego Stowarzyszenia LA. Już od 7 lat Maraton Dębno otrzymuje certyfikat jakości „Złoty Bieg”, co stanowi honorowe wyróżnienie świadczące o najwyższej jakości organizacji naszego biegu.

Wyniki z roku ubiegłego,

37 Maraton Dębno, 24 października 2010r.


Mężczyźni:

1. DUDYCZ Radosław 1974 M-30 KS TEAM RUN Gdańsk 2:16:15
2. KŁECZEK Radosław 1985 M-20 WKS Śląsk Wrocław 2:16:57
3. DOBROWOLSKI Emil 1986 M-20 KS Warszawianka 2:20:43

 


Kobiety:

1. GRUCA Dorota 1970 K-40 KS Agros Zamość 2:39:19
2. BRYCH-PAJĄK Ewa 1975 K-30 CKS Budowlani 2:45:15
3. MELOCH Arleta 1979 K-30 OLIMPIA GRUDZIĄDZ 2:48:48


W Niedzielę 10 kwietnia ponownie spotka się czołówka najlepszych biegaczy w Polsce by przekonać się kto zostanie Mistrzem  Polski w Maratonie  na rok 2011.Oczywiście w Niedzielę nie zabraknie obrońców tytułu z ubiegłego roku Radosława Dudycza i Doroty Gruca.

Czy będziemy mieli nowych  mistrzów Polskiego Maratonu ?
Wszytko okaże się już w Niedzielę 10 kwietnia  w stolicy Polskiego Maratonu w Dębnie - start godz.11


Na uwagę zasługuje start Błażeja Brzezińskiego reprezentującego MUKS Bydgoszcz.  
Ten bardzo obiecujący młody   zawodnik, który w ubiegłym roku w Maratonie w Wiedniu przebiegł maraton w czasie  2:16:34,  z pewnością powalczy o podium . 

Bójcie się "starzy wyjadacze" Błażeja  Brzezińskiego z Bydgoszczy.

Wszyscy życzymy  Błażejowi udanego startu !!!

BRZOZA BIEGA  i jak  zawsze Ci dopinguje, niech moc będzie z Tobą !!!

Na starcie Maratonu  w Dębnie  stanie ponad 1000  biegaczy w tym oczywiście nie zabraknie zawodników z Bydgoszczy i drużyny BRZOZA BIEGA.
BRZOZA BIEGA w Maratonie w Dębnie w następującym składzie :
Wielkie brawa dla Krzysztofa i  Maryli  jedynej Pani z drużyny BRZOZA BIEGA. Krzysztof i Maryla   po raz pierwszy zmierzą się z dystansem
maratonu tj. 42km i 195m - duży szcun, niech moc Was nie opuszcza na trasie  maratonu - dacie radę.

Z góry podziękowania dla Tomasza Gąsiorka, który w wyniku rehabilitacji po kontuzji tym razem nie pobiegnie w tym maratonie, ale będzie wspomagał biegaczy z drużyny BRZOZA BIEGA. Bardzo dziękujemy - Tomasz doda nam sił.


Razem z drużyną BRZOZA BIEGA w Maratonie w Dębnie  biegnie Wojtek Dochiński  z Osielska, reprezentujący  WP Inspektorat Wsparcia.
Wojtek  postanowił załamać magiczny czasz 3h. Jest w bardzo dobrej formie i  da radę przebiec maraton poniżej 3 godzin - to już naprawdę
wyczyn.
Wojtek -  BIEGOWA BRZOZA życzy Ci złamania magicznej bariery 3h. Jesteś mocny i dasz radę.
Dlaczego Maraton ?


Maraton to nie jest po prostu - “długi bieg”.  Maraton to bieg na dystansie 42 kilometrów i 195 metrów – ani metr więcej, ani metr mniej.

Dlaczego ukończenie tego dystansu jest marzeniem milionów ?

Dlaczego co roku dziesiątki tysięcy nowych biegaczy  dociera  po raz pierwszy w życiu do mety  - strudzeni, ale szczęśliwi ?


  • Maraton jest symbolem zwycięstwa.
  • Zwycięstwa nad samym sobą, nad bólem, przeciwnościami losu, pogodą, pragnieniem, chęcią poddania się.
  • Ten, kto osiąga metę w maratonu, i to niezależnie od osiągniętego wyniku, może pełnym głosem powiedzieć: “Pokonałem samego siebie. Zwyciężyłem. Jestem innym człowiekiem.”


Ci, którzy dobiegli do mety maratonu twierdzą, że stali się innymi ludźmi. Coś w tym jest. Po pokonaniu owianego legendą dystansu stajesz się członkiem elitarnej rodziny – rodziny maratończyków. To niezwykła elita – jej członkiem stać się może bowiem każdy. Dlatego właśnie rokrocznie na walkę z własnymi słabościami decydują się nowe zastępy ludzi, dla których często sport był czymś nieistotnym. Ale sport to coś więcej niż maraton – to społeczne zjawisko i wyzwanie. Maraton w Dębnie  pomoże Ci dołączyć do tych, którzy mogą powiedzieć o sobie: “Ukończyłem maraton!”
"Poszukujemy własnej granicy do której jesteśmy w stanie dotrzeć i którą moglibyśmy przekroczyć.

W maratonie granicą może być czas biegu czy pokonany dystans, a w życiu codziennym poczucie, że jesteśmy wytrwali, silni
i ... każdy z nas może zostać zwycięzcą."


Do zobaczenia w Dębnie na najstarszym Maratonie w Polsce.

Z biegowym pozdrowieniem
Zbigniew Wiśniewski