Poznań - Miasto know how.

Wielki bieg już w niedzielę. 5929 osób z 34 krajów zgłosiło chęć startu w 12  Poznań Maratonie.Tylu śmiałków chce zmierzyć się z morderczym dystansem 42 kilometrów i 195 metrów.
Chociaż aż tyle osób zapewne w niedzielę nie pojawi się na starcie, a na pewno go nie ukończy, szanse na pobicie rekordu frekwencji są.Przypomnijmy, że najwięcej osób poznański maraton pokonało w 2009 r. – 4018.
Wśród zgłoszonych zdecydowanie dominują mężczyźni, którzy stanowią około 90 proc.
- Ale z roku na rok rośnie liczba kobiet – zwraca uwagę Maciej Mielęcki, dyrektor 12. Poznań Maratonu.Jak zwykle na starcie z numerem 1 stanie Ryszard Grobelny, prezydent Poznania, który apeluje do wszystkich poznaniaków o dopingowanie wszystkich maratończyków na trasie biegu.
- Z doświadczenia wiem, że takie okrzyki otuchy naprawdę dodają sił w krytycznym momencie – zapewnia prezydent.

Grobelny oczywiście nie będzie walczył o zwycięstwo, podobnie jak... kabareciarze. Swój start w biegu zapowiedziało bowiem kilka kabaretów (m.in. Paranienormalni, Jachim Presents, Limo, Widelec, Czesuaf), którzy tym samym rozegrają I Kabaretowe Mistrzostwa Polski w Maratonie.
- Mówią, że ich czasy może nie będą najlepsze, ale z nimi przynajmniej na pewno nie będzie smutno – opowiada Mielęcki.

Faworytami tegorocznego maratonu są już tradycyjnie Kenijczycy – Cosmas Mutuku Kyeva, Joel Kosgei Komen, Silas Kipngetich Sang, czy Mauren Jepkosgei.
- Aż siedmiu zawodników ma czas życiowy lepszy od rekordu Polski – zwraca uwagę dyrektor maratonu.

Rekord trasy poznańskiego maratonu wynosi 2:13:45 (wśród kobiet 2:35:28) – za jego pobicie nowy rekordzista otrzyma 10 tysięcy  złotych (tyle samo przewidziano za samo zwycięstwo), a jeśli komuś uda się pokonać bieg w czasie poniżej 2:05 otrzyma samochód osobowy marki Volvo V60. W przypadku braku rekordu auto zostanie rozlosowane wśród wszystkich, którzy ukończą maraton.

Nagród rozlosowanych będzie wśród maratończyków zresztą więcej, a niespodzianki czekają też na wszystkich poznaniaków, którzy pojawią się na linii startu na ul. Baraniaka.
- Będzie kilka elementów związanych z faktem, że Poznań to gospodarz Euro 2012, ale więcej szczegółów nie zdradzę, bo to ma być niespodzianka – mówi Ewa Bąk, dyrektor Wydziału Sportu.

Sygnał do startu w niedzielę o godz. 10 da Joanna Frankiewicz, wdowa po zmarłym przed rokiem wiceprezydencie Poznania, którego imię nosi poznański maraton.
- Pamiętam, ile było uwag krytycznych przy pierwszym maratonie, ale z roku na rok jest coraz więcej uczestników i kibiców na trasie – mówi Joanna Frankiewicz. – Myślę, że Maciej się cieszy.

Źródło : mmpoznań.pl


Na trasie tego największego maratonu w Polsce nie może zabraknąć BRZOZY BIEGA. Startuje Eugeniusz, Wojtek i Zbigniew.

BRZOZA BIEGA pozdrawia wszystkich maratończyków, do zobaczenia na trasie poznańskiego maratonu.