IV Metropolia Bydgoszcz Maraton MTB - podsumowanie.

To był trudny maraton, 30 stopniowy upał dał wszystkim  się za swoje. Wystartowało 261 zawodników, maraton ukończyło 230. Wygrał Bartosz Banach - HP SFERIS RACING TEAM, Gdańsk   z czasem 01:43:58, wśród pań najszybsza była - Małgorzata Zellner - CORRATEC TEAM, Poznań.
Czasy  zwycięzców to  nowe rekordy trasy Bydgoskiego Metropolia Maratonu MTB.

Najszybszą drużyną okazali się kolarze z ekipy TREK  GDYNIA, których w pierwszej dziesiątce było aż 4. Druga drużyna to BASZTA BYTÓW,  a na trzecim miejscu uplasował się  team  ROWEROWEJ BRZOZY.

4 miejsce zajęła drużyna w TTC JADE TORUŃ , a 5 ekipą w klasyfikacji drużynowej   był AZS WSG  BYDGOSZCZ.

14 zawodników w tegorocznej edycji  pokonało trasę maratonu poniżej 2 godzin, w roku 2011 było ich 8.
Z Bydgoszczan najwyższa pozycję  zajął Piotr Stalmierski , który w open był 10 , natomiast w kategorii M-40 zajął zdecydowane 1 miejsce.

Jeszcze raz gratulujemy wszystkim uczestnikom. Ten maraton nie należy do łatwych, bo taki ma właśnie być. Dlatego sam fakt jego ukończenia jest już dużym sukcesem.
Gratujemy również tym którym w tym roku nie udało się go ukończyć, oczywiście zapraszamy za rok z pewnością dacie radę.
WYNIKI.

Pierwsi zawodnicy maratonu MTB  i rowerzyści pojawili się na płycie Starego Rynku  już ok. godz. 8.30. Biuro zawodów zaczęło wydawać pakiety startowe.
Numery startowe były wydawane również rowerzystom w ramach akcji Cała Bydgoszcz na Rowery.

O godz. 11,30 cały Stary Rynek
wypełnił się  rowerzystami. Byli zawodnicy maratonu MTB, ale  również na rynku pojawiły się całe rodziny na rowerach.
Odbyła się prezentacja zawodników i drużyn, co prawda nie wszystkie drużyny się pokazały - ale kolarze  są znani ze swojej skromności.

O godz. 12 po przywitaniu przez  Prezydenta Bydgoszczy Pana Rafała Bruskiego - kolumna rowerzystów ruszyła w stronę Wyspy Młyńskiej,
a dalej na start ostry do Puszczy Bydgoskiej, gdzie w  Leśnictwa Bielice była usytuowana start i meta maratonu.

We wspólnym  przejeździe również uczestniczyli najmłodsi rowerzyści, którzy po krótkiej trasie wspólnego rowerowego przejazdu wrócili na płytę Starego Rynku.

Trasa maratonu jak zawsze niełatwa i do tego upał - 30 stopni , może więcej. Niestety na początku na  1km mały karambol.
Zbigniew Górski mimo odniesionej kontuzji jedzie dalej, niestety młody zawodnik z Bydgoszczy Bartosz Witoński musi się wycofać z maratonu.

Tempo maratonu od początku narzucił Bartosz Banach i Przemysław Ebertowski. Robert Banach oraz zawodnicy z Trek Gdynia wraz ze Zbigniewem  Górskim
gonili czoło maratonu. Za nimi Piotr Stalmierski (Smok), który osiągnął najlepszy wynik wśród Bydgoszczan. Stawkę z przodu maratonu zamykali kolarze
z Baszty Bytów, którzy złamali jako ostatni czas przejazdu maratonu poniżej 2h.

W czasie gdy zawodnicy walczyli na trasie maratonu, na Starym Rynku odbywały się konkursy  rowerowe od najwolniejszej jazdy do  wyścigu maluchów.
Gościliśmy najmłodszych rowerzystów.  Wśród  uczestników konkursów rowerowych rozlosowane zostały dwa rowery  ufundowane przez firmę ALMOT.

Zawodnicy wracają z trasy maratonu , oczywiście tradycyjnie otrzymują  od pięknych dziewczyn przy bramie startowej na Starym Rynku
w Bydgoszczy pamiątkowy medal.
Nieskromnie można powiedzieć, że  Metropolia Bydgoszcz Maraton MTB  jest jednym z niewielu zawodów-maratonów rowerowych,
gdzie każdy uczestnik, który ukończy maraton otrzymuje pamiątkowy medal - specjalnie zrobiony na te zawody ( żadna chińszczyzna ).

Dekoracje.

Klasyfikacja  drużynowa.

Sprostowanie i przeprosiny dla drużyny AZS WSG BYDGOSZCZ, która bezspornie zajęła  5 miejsce,  a nie  6  tak jak podano w dniu zawodów przy dekoracji.
Dla usprawiedliwienia  podaję,   że w dniu zawodów podczas dekoracji otrzymałem błędny - nieoficjalny wydruk dotyczący drużynówki,
gdzie jako 5  drużyna wymieniona została BYDZIA  POWER BIKE TEAM. Jednocześnie informuję, że drużyna AZS WSG BYDGOSZCZ otrzyma należny im  puchar
za 5 miejsce oraz poszczególni zawodnicy otrzymają  imienne  trofea sportowe oraz nagrody rzeczowe.
Jeszcze raz przepraszam zawodników AZS WSG BYDGOSZCZ, którzy bezspornie w klasyfikacji drużynowej zajęli 5 miejsce.

Zobacz wyniki drużynówki.

Na koniec tradycyjne losowanie roweru wśród  zawodników maratonu. Tym razem losowano dwa rowery jeden o wartości  1500zł ( losowano wśród uczestników,
którzy zajęli miejsca  powyżej 50 ) oraz  drugi rower  o wartości 3000zł ( dla uczestników którzy zajęli miejsca od 1 do 50 )
Szczęśliwymi właścicielami zostali  Paweł  z Bydgoszczy i Robert z Grudziądza.

Organizatorzy serdecznie dziękują przede wszystkim uczestnikom, to dla Was jest ten maraton.

Dziękujemy Urzędowi Miasta Bydgoszczy za udzieloną  pomoc finansową i organizacyjną.

Dziękujemy Nadleśnictwu Bydgoszcz i Nadleśnictwu Solec Kujawski za udostępnienie terenów leśnych Puszczy Bydgoskiej.

Dziękujemy wszystkim, którzy pracowali przy IV edycji Metropolia Bydgoszcz  Maratonie MTB.

Dziękujemy sponsorom firmom  :

ALMOTBARTPOL, PAAK, CENTRUM ROWEROWE.PL, KRYSPORT, OLIMPIA

Co do ocen maratonu i całej imprezy, trudno organizatorowi się wypowiedzieć. Otrzymaliśmy wiele e-maili  i komentarzy, dobrych i złych.
Jedne i drugie są dla nas cenne. Te dobre dodają nam sił, że ten maraton ma sens i warto go robić, że Bydgoszcz  jest  na mapie maratonów MTB w Polsce .
Te złe komentarze i uwagi również są dla nas istotne - bo należy z nich wyciągnąć wnioski na przyszłość.
Oczywiście nie sposób zrobić imprezę by wszyscy byli zadowoleni,  zresztą to też nie o to chodzi. Wiem jedno, że bardzo trudno jest połączyć imprezę sportową z rekreacyjną,  na której mamy rowerzystów w wieku 5 lat z rodzicami oraz zawodników ścigających się na maratonie MTB. Podjęliśmy takie wezwanie i w tym roku niestety -  tu się zgadzam wspólny rowerowy przejazd był źle zorganizowany.Natomiast stanowczo nie zgodzę się, że  nic w tym zakresie nam nie wyszło. Te dzieci, rodzice, rowerzyści  bawiący się na płycie Starego Rynku z pewnością nie byli zawodnikami maratonu MTB.   W przyszłym  roku na pewno  zorganizujemy dwa osobne przejazdy jeden dla tzw. turystów rowerowych - start z Myślęcinka  - meta na Starym Rynku,  drugi to osobny  przejazd (start honorowy)  zawodników maratonu MTB.
Co do maratonu zgodzę się w zupełności,  że wody nie powinno zabraknąć i gwarantuję w przyszłym roku na mecie będzie bufet i sytuacja się nie powtórzy.
Mimo tych niedociągnięć, czy nie  zrobiliśmy rowerowej  roboty ?  -  na jaką ocenę ? - ocena jak zawsze  należy do WAS.