15 Sierpnia - to bardzo ważny dzień.

15 sierpnia w Kościele Katolickim obchodzi się jedno z najważniejszych świąt maryjnych: Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w Polsce nazywane także Świętem Matki Boskiej Zielnej. 15 sierpnia to również Święto Wojska Polskiego. W tym świątecznym dniu jest wiele ważnych biegów.

15 sierpnia  startuje w Trójmieście XIX Maraton Solidarności. Na trasie maratonu która biegnie od Gdyni przez Sopot i Westerplatte, aż do mety usytuowanej na gdańskiej Starówce, zmagają się biegacze  z kraju i zagranicy podkreślając tym samym nie tylko wymiar sportowy tego wydarzenia, ale również jego znaczenie w kontekście wydarzeń sierpniowych w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych na Pomorzu.

15 sierpnia  odbędzie się również  w Radzyminiu,  XXII Międzynarodowy Półmaraton Uliczny CUD NAD WISŁĄ  by uczcić pamięć Bitwy warszawskiej nazywanej Cud nad Wisłą – bitwa stoczona w dniach 13-25 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia rewolucji na Europę Zachodnią.

Te biegi oprócz swojego sportowego charakteru mają również  swój inny ważny wymiar - warto w nich uczestniczyć.

W Maratonie Solidarności pobiegnie Wojtek Duchiński i Zbigniew Wiśniewski.


Film z roku 2012.