Wojtek i Zbigniew na XIX Maratonie Solidarności.

Chęć udziału w maratonie zgłosiło ponad tysiąc zawodniczek i zawodników, jednak ostatecznie trasę z Gdyni przez Sopot i Westerplatte do Gdańska pokonało 739 zawodniczek i zawodników z 21 krajów.
W maratonie pobiegł również Wojciech Duchiński i Zbigniew Wiśniewski z Brzozy Biega. Zobacz film - trójmiasto.tv
Zobacz wyniki. Bieg - Maraton Solidarności , który obecnie odbywa się na ulicach Gdyni, Sopotu i Gdańska, nie zawsze miał formułę maratonu.
Pierwszy raz impreza odbyła się w 1981 roku, a zawodnicy pokonali dystans pomiędzy pomnikami upamiętniającymi wydarzenia z grudnia 1970 roku w Gdyni i Gdańsku. W stanie wojennym odbywały się biegi, ale w formie konspiracyjnej.  W 1995 roku po raz pierwszy przeprowadziliśmy zawody na dystansie 42 kilometrów i 195 metrów, i ta formuła obowiązuje do dzisiaj. Maraton Solidarności to historyczny bieg, który ma na celu upamiętnić wydarzenia z sierpnia 1980 roku. Dlatego aspekt sportowy nie jest tak istotny jak jego idea i przesłanie - wyjaśnia  wiceprzewodniczący Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" w Gdańsku Roman Kuzimski.


Jak zawsze - było uroczyście i pięknie. Pogada fantastyczna do biegania. Tłumy kibiców i cudowna meta na Długim Targu w Gdańsku - w samym środku Jarmarku Dominikańskiego, tuż przy Neptunie. Całe podium w tym roku należało do Kenijczyków. I miejsce zajął Biwot Wycliffe Kipkorir z czasem 2:20:18 ustanawiając tym samym nowy rekord trasy Maratonu Gdańskiego. Jego rodak pojawił się na mecie ponad 2 minuty później. Kenijczyk Lagat Julius KipronoI przybiegł z czasem 2:22:44. Tuż za nim, na trzeciej pozycji był Munguti Makau Mark z czasem 2:22:54. Imiejsce wśród kobiet zajęła zawodniczka z Rumunii, irlan Daniela Elena pokonując maraton w czasie 2:49:19. Na starcie stanęła również nieobecna w ubiegłym roku Arleta Meloch. Niestety nie udało jej się pokonać Rumunki. Była druga, z czasem 2:54:26. Trzecia była Białorusinka Karnatsevich Halina z czasem 2:58:54.


Ten maraton z pewnością będzie pamiętał Zbigniew Wiśniewski. Prowadzony przez Wojtka ustanowił swój nowy życiowy czas w biegu maratońskim  3:10:01 ( msc open 41 w kat.M45 - 6 ).Wojtek miał czas 3:09:43 ( msc open 40 w kat.M40 - 4 ). W tym maratonie Wojtek pobiegł na 80% swoich możliwości ( jego życiówka w maratonie to 2:52:12  ).

Ze swej strony serdecznie dziękuję Wojtkowi  - poprowadził mnie  przez cały maraton idealnie  - wycisną  ze mnie wszystko.
Wojtek w trakcie maratonu  zabronił mi rozmawiać i patrzeć na zegarek - miałem tylko skupić się na biegu i biec razem z nim i to przyniosło efekt.

Mój nowy rekord w maratonie 3:10:01 to duża zasługa Wojtka.

od lewej Wojciech Duchiński , Zbigniew Wiśniewski , 15 sierpnia 2013 - XIX Maraton Solidarności.od lewej Wojciech Duchiński , Zbigniew Wiśniewski , 15 sierpnia 2013 - XIX Maraton Solidarności.


 


Serdecznie dziękuję Ci Wojtek.

Dla takich chwil warto biegać maratony!!!