XIII Dzień Papieski: Rowerami przez pół Polski dla bł. Jana Pawła II.

Ok. 657 kilometrów pokonała II Rowerowa Sztafeta im.Jana Pawła II z Wadowic do Gdańska. Jechali w niej  rowerzyści z Bydgoszczy, Brzozy i Gdańska. Inicjatywa, której organizatorem jest Stowarzyszenie Rowerowa Brzoza oraz ks.Tomasz Koszałka wpisała  się w XIII Dzień Papieski.
Rowerowa sztafeta-pielgrzymka wyruszyła 11 października z Wadowic, aby w Niedzielę 13 października – dotrzeć do Gdańska. Pierwszy etap przebiegał z Wadowic  przez Częstochowę na Jasną Górę.

Drugi dzień w sobotę to jazda z Częstochowy w
kierunku Bydgoszczy. Sztafeta zatrzymała się na nocleg w Kruszwicy. W niedzielę ruszyliśmy w trasę o godz.4,30 z Kruszwicy do Bydgoszczy  i dalej do Gdańska. W niedzielę rano ok.7,00 zatrzymaliśmy się w Nowej Wsi Wielkiej,  gdzie wspólnie z  ks. Proboszczem i Wójtem Gminy Nowa Wieś Wielka zapaliliśmy znicz przy Dębie Papieskim.

O godz.8,30 w asyście Policji sztafeta zatrzymała  się w Kościele pw. Zgromadzenia Ducha Św. w Bydgoszczy. Przy bramie Zgromadzenia Ducha Św. pod wielkim portretem Jana Pawła II, uroczyście przywitał nas brat Hieronim Majka. Były wspólne zdjęcia, a następnie Msza Św. o godz. 9, w której wzięliśmy udział. Homilię wygłosił uczestnik sztafety -  ks. Tomasz Koszałka z Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Gdańsku Żabiance. W kazaniu nawiązał do niedzielnej Ewangelii o dziesięciu trędowatych uzdrowionych przez Chrystusa, z których tylko jeden wrócił podziękować i uwielbić Boga. Często mamy wobec Boga postawę roszczeniową, a nie zastanawiamy się nad tym, co Mu zawdzięczamy. Możemy oddychać, chodzić i biegać, mamy zdrowe ręce i nogi. Wydaje nam się, że to się nam należy, a tak przecież nie jest. Sam zadaję sobie pytanie, czy codziennie dziękuję za to Bogu - mówił ks.Tomasz Koszałka.

Po Mszy ok. godz.10 ruszyliśmy dalej do Gdańska.  Dojechaliśmy na godz.19 do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej - Gdańsk Żabianka , gdzie podczas Mszy Św. odbyło się uroczyste zakończenie. Weszliśmy z rowerami do Sanktuarium, które było pełne wiernych. Idąc z rowerami pod ołtarz zgromadzeni wierni klaskali i gratulowali nam. W tym czasie najmłodszy uczestnik sztafety 18 letni Maciej Kliniewski - przejechał łącznie  ok.410km powiedział : "jeszcze nigdy nie byłem na takiej dekoracji" , chociaż startując w wielu  zawodach rowerowych Maciej często staje na podium,  to ta  "dekoracja"  w Sanktuarium w Gdańsku  była wyjątkowa - "będę ją pamiętał  do końca życia" - powiedział Maciej. W tym miejscu zapytał mnie jeszcze -  "Panie Zbigniewie czy mogą się zapisać na III Sztafetę" , odpowiedziałem  oczywiście  - jesteś już na liście.

W Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej  modlitwą podziękowaliśmy za szczęśliwie przejechaną trasę.
Każdy uczestnik z rąk ks. Tomasza Koszałki otrzymał pamiątkowy medal z wizerunkiem bł.Jana Pawła II. Należy dodać,   że dwóch rowerzystów pokonało całą trasę z Wadowic do Gdańska -  Jan Kostuch i Stanisław Rohde - ich liczniki  na mecie w Gdańsku pokazały 657km.
Najmłodszy uczestnik sztafety to Maciej Kliniewski  z Bydgoszczy - lat 18,  a najstarszy Zbigniew Ossowski z Gdańska   - lat 67 -  obydwóm gratulujemy kondycji.
,
  Tegoroczny Dzień Papieski był    obchodzony  13 października pod hasłem
„Jan Paweł II – Papież
Dialogu”.

"Ogromnie wiele zależy od tego,

jaką każdy z was przyjmie miarę swojego życia, swojego człowieczeństwa."

Jan Paweł IIW II Sztafecie Rowerowej im. Jana Pawła II wzięli udział :

Zbigniew Ossowski
Zbigniew Czajka
Jan Kostuch
Marek Koryczan
Stanisław Rohde
Anna Kaczorowska
Piotr Skiba
Dawid Szczygło
Tomasz Koszałka ks.
Maciej Kliniewski
Arkadiusz Hoffmann
Małgorzata Nowacka
Krzysztof Nycek
Jerzy Szabłowski
Piotr Gapiński
Kazimierz Wołoszyn
Roman Brodecki
Zbigniew Wiśniewski


"Bóg przychodzi w ciszy,  niekonieczni
e tej namacalnej, zewnętrznej - ale wtedy gdy człowiek potrafi wyciszyć się w środku. Tak, nawet na środku ruchliwej ulicy kiedy jedziesz rowerem wspólnie z kolegą  i jesteś totalnie zmęczony.  Gdy uświadamiasz sobie jak niewiele potrzeba aby było ciężko, ale zarazem jak bardzo warto ten ciężar nieść i ofiarować dla bł.Jana Pawła II  - właśnie w intencjach noszonych w sercu. W tym momencie wszystko nabiera sensu,  bolące nogi, zmęczenie fizyczne, znoszenie deszczu, zimna  i niewygody. I modlisz się całym sobą - słowami, myślami, otwartym sercem gdy  zaczynasz rozumieć, to wszystko miało swój sens, że warto było."

Organizatorzy  i uczestnicy II Sztafety  Rowerowej im.Jana Pawła II  pragną serdecznie podziękować za udzieloną pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia :
- dziękujemy firmom  KOBUD, MARZBUD i hotelowi BRZOZA za użyczenie  samochodów,
- dziękujemy wydawnictwu  WM z Bydgoszczy za wykonane materiałów i banerów, 
- dziękujemy Policji za pomoc w zabezpieczeniu przejazdy przez  Bydgoszcz,
- dziękujemy Wójtowi Gminy Nowa Wieś Wielka Panu Wojciechowi Oskwarek za poczęstunek w Nowej Wsi Wielkiej,
- dziękujemy Zgromadzeniu Ducha Świętego w Bydgoszczy za wspólną Mszę Św.
- szczególne  podziękowanie dla brata Hieronima za serdeczne powitanie w Bydgoszczy.