W Niedzielę 20 października rusza XXI Bieg Sztafetowy Szlakiem Męczeńskiej Drogi Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.

Ostatnią Homilię bł.  ks.Jerzy Popiełuszko  wygłosił 19.10.1984 w kościele Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy.

To już 21 lat biegnie Sztafeta Szlakiem Męczeńskiej Drogi Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.

29 lat temu zamordowano księdza Jerzego Popiełuszkę.Błogosławiony Ks. Jerzy  Popiełuszko odprawił ostatnią Mszę  w Kościele Świętych Polskich Braci Męczenników 19 października 1984 r.Ks. Jerzy Popiełuszko został porwany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa w Górsku k. Torunia, gdy wracał z Bydgoszczy do Warszawy. Dalej ostatnia droga kapłana wiodła przez Toruń, gdzie podjął próbę ucieczki z rąk oprawców. Następnie porywacze zawieźli go do Włocławka, gdzie zmaltretowanego zrzucili z tamy do Wisły. Kapelan "Solidarności" został ogłoszony błogosławionym 6 czerwca 2010 r. podczas mszy na pl. Piłsudskiego w Warszawie.


Bieg Sztafetowy rozpocznie się o godz. 7,30 po Mszy Św., która odbędzie się w Kościele Świętych Polskich Braci Męczenników o godz.6,30.

Biegniemy  przez Górsk, Toruń z metą  pod krzyżem na tamie we Włocławku. Po raz kolejny w sztafecie weźmie  udział drużyna Brzozy Biega oraz na trasie będą jechali  rowerzyści z Brzozy Biega. Jeżeli chciałbyś pobiec  razem z Brzozą Biega w Sztafecie Szlakiem Męczeńskiej Drogi Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki prosimy email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Informacja dla kolarzy :
Zbiórka w dniu 20 października (niedziela):
- miejsce most - Kazimierza Wielkiego-róg ul.Łęczyckiej - godz:9,
- zbiórka dla kolarzy z Fordonu przed mostem na  Wiśle ( Stary Fordon )  godz:9:30.
Grupę prowadzi Piotr Stalmierski ( Smok )


Program:
  • 06:30 - Msza Św. w Bydgoszczy w Kościele Świętych Braci Męczenników,
  • 07:30 - start sztafet,
  • 10:45 - 11:00 - złożenie kwiatów i zniczy w Górsku,
  • 11:45 - 12:00 - złożenie kwiatów i zniczy  w Toruniu,
  • ok. 16:30 - 17:30 - meta na tamie we Włocławku - uroczyste zakończenie.

Przemoc nie jest oznaką siły, lecz słabości” – te słowa nowego polskiego błogosławionego stały się myślą przewodnią dla tegorocznych uczestników biegu.  Motywacja religijna, czyli uczczenie pamięci księdza Jerzego i przebycie tej trasy dla wielu nie jest czymś obojętnym."
Zwyciężać zło dobrem to zachować wierność prawdzie. Prawda jest bardzo delikatną właściwością naszego rozumu. Dążenia do prawdy wszczepił w człowieka sam Bóg, stąd w człowieku jest naturalne dążenie do prawdy i niechęć do kłamstwa. Prawda, podobnie, jak sprawiedliwość, łączy się z miłością, a miłość kosztuje. Prawdziwa miłość jest ofiarna, stąd i prawda musi kosztować - mówił wówczas w czasie rozważań różańcowych ks. Jerzy Popiełuszko.Niech Słowa Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki  wskażą nam  drogę którą należy biec przez całe życie.

 " Mamy wypowiadać prawdę, gdy inni milczą.

Wyrażać miłość i szacunek, gdy inni sieją nienawiść.

Zamilknąć, gdy inni mówią ,

Modlić się, gdy inni przeklinają.

Pomóc, gdy inni nie chcą tego czynić.

Przebaczyć, gdy inni nie potrafią.

Cieszyć się życiem, gdy inni je lekceważą."

Tak było w ubiegłym roku - 2012.
Zobacz galerię zdjęć : Krzysztof Nycek