XXI Bieg Sztafetowy Szlakiem Męczeńskiej Drogi Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki to coś więcej niż bieg - to świadectwo naszej wiary.

29 lat temu, 19 października 1984 r. w kościele pw. św. Polskich Braci Męczenników błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko odprawił swoją ostatnią Mszę św.
Tego samego dnia w Górsku w drodze do Warszawy został uprowadzony przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa i w bestialski sposób zamordowany.W niedzielę, 20 października 2013 roku, dla upamiętnienia bohaterskiego kapłana na blisko 110-kilometrową trasę z Bydgoszczy przez Toruń do Włocławka wyruszyli  uczestnicy XXI Biegu Sztafetowego Szlakiem Męczeńskiej Drogi Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. Organizatorami biegu jest: Zarząd Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność”
i TKKF „ORZEŁ” Bydgoszcz. . XXI Bieg Sztafetowy poprzedzi uroczysta Msza święta o godzinie 6.30 w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników. Biegacze tradycyjnie zapali  znicze i złożyli kwiaty w miejscach, gdzie rozgrywała się tragedia porwanego przez SB kapłana – w Bydgoszczy, Górsku, Toruniu i Włocławku. Bieg wyjątkowo nie zakończył się przy krzyżu na włocławskiej tamie, ponieważ trwa jej remont. Wszyscy uczestnicy sztafety na jej zakończenie spotkali się w Sanktuarium Męczeństwa Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku.W sztafecie pobiegły następujące drużyny :

1.    Uczniowski Klub Biegacza Szubin
2.    Parafia św. Wita w Słupach
3.    Parafia św. Andrzeja Boboli w Szubinie
4.    Ognisko TKKF Instalator – Pelikan Szubin
5.    Żniński Klub Biegacza 1992

6.    Klub Biegacza Florian Chojnice 
7.    Brzoza Biega
8.    TKKF Inowrocław
9.    Parafialno Uczniowski Klub Sportowy Wiktoria Płock
10.    Parafia św. Józefa Włocławek

11.    KTP PTTK Piętaszki
12.    MKZ NSZZ „Solidarność” Golub Dobrzyń
13.    Seminarium Duchowne Bydgoszcz
14.    Parafia św. Pawła Apostoła Ostrów Wlkp.
15.    TKKF Orzeł Bydgoszcz
16.    NSZZ „Solidarność” Solec Kujawski
17.    Zespół Szkół Solec Kujawski chłopcy

18.    Zespół Szkół Solec Kujawski dziewczyny


Po raz kolejny w sztafecie pobiegła  Brzoza Biega,  a rowerzyści z Rowerowej Brzozy i teamu Rajd Bike Extreme  złożyli znicze przy Kościele pw. św. Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy oraz przy  pomniku w Górsku.Brzoza Biega pobiegła w składzie :

Grzegorz Stefanko
Oj.Marek Walkusz
Aleksander Czepek
Tomasz Gąsiorek
Maryla Kuźmińska
Janusz Jedliński
Bruno Baran
Kamil Sieracki
Iwona Sieracka
Leszek Sieracki
Marcin Skonieczny
Elżbieta Wiśniewska
Zbigniew Wiśniewskifot. Robert Sawicki, Andrzej Rambowicz i Aleksander Czepek.


W  tym roku już 21 edycji sztafety wyjątkowo mało pobiegło drużyn z Bydgoszczy - były zaledwie  dwie:  TKKF Orzeł i Brzoza Biega. Można  się zastanawiać dlaczego , przyczyna jest prosta w tym samym dniu 20 października w Bydgoszczy odbyła się  duża impreza biegowa Półmaraton Bydgoski i biegi towarzyszące. No cóż w sztafecie zabrakło trochę  doświadczonych biegaczy, ale na szczęście mamy niesamowitą młodzież i to  ona wzięła w tym roku na siebie ciężar tej sztafety. 

Brawo młodzież, możemy być z was dumni. Nam  pozostaje mieć nadzieję, że w przyszłym roku 2014 organizatorzy półmaratonu bydgoskiego wezmę pod uwagę fakt, że XXII Bieg Sztafetowy Szlakiem Męczeńskiej Drogi Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki odbędzie się z pewnością  19 października 2014r. w 30-rocznicę śmierci bł.ks Jerzego Popiełuszki. Dlatego też apelujemy do organizatorów by półmaraton bydgoski odbył się w innym terminie niż 19 października 2014r.