Nowy most przez Brdę, czyli trasa Uniwersytecka nie dla pieszych i rowerzystów.

Dzisiaj rano jechałem samochodem nowo otwartą   trasą uniwersytecką w Bydgoszczy. Wrażenie bardzo dobre, ale niestety  smutek i żal, na tej trasie nigdy nie spotkasz  pieszego ani rowerzystę. Taka piękna trasa nie jest dla pieszych i rowerzystów. Jak mogło to się  stać, że w centrum miasta  zapomniano o ciągu pieszo -  rowerowym.
Wiele się dzisiaj  mówi o zrównoważonym transporcie w miastach. Podstawową cechą zrównoważonego  transportu jest  rezygnacja części społeczeństwa  z samochodów na rzecz transportu publicznego, komunikacji pieszej bądź rowerowej. Taki transport daje realną możliwość odblokowania zakorkowanych aglomeracji miejskich.

Obecna trasa może i ułatwi przemieszczanie się samochodem po Bydgoszczy , ale czy docelowo rozwiąże  jego problemy komunikacyjne. Moim zdaniem nie, jeżeli przy tak istotnej  inwestycji zapomniano  o ciągu komunikacyjnym dla  pieszych i rowerzystów.
Niestety widać  jakie mamy priorytety - samochód i jeszcze raz samochód.
Panowie  urbaniści, samorządowcy i  politycy  -  nie wpuszczajmy w centrum miasta co raz większej ilości  samochodów   - nie tędy droga.


Z pieszym i rowerowym pozdrowieniem
Zbigniew Wiśniewski

Zapraszam do dyskusji