Bieg Piastów - towar eksportowy.

Bieg Piastów - to największa narciarska biegowa impreza w Polsce. Na starcie 37 edycji we wszystkich biegach w dniach 1-3 marca, które odbyły się  na dystansie 10, 26, 30 i 50 km  wystartowało ponad 6000 uczestników w tym z zagranicy aż 30 krajów. Byli uczestnicy z całej Europy,  USA,  Kanady,  a nawet z RPA. Można śmiało powiedzieć to jest  nasz "towar eksportowy"

Bieg Piastów  odbywa się od 1976 roku, z dwiema zaledwie przerwami (1982 - stan wojenny, 1998 - brak śniegu). Od kilku lat Bieg Piastów należy do Światowej Ligi Biegów Długodystansowych (Worldloppet Ski Federation). Nazwa biegu bezpośrednio nawiązuje do szwedzkiego Biegu Wazów. Oprócz biegu głównego na dystansie 50 km do wyboru są  też krótsze dystanse (10, 26 i 30km)   oraz imprezy dla najmłodszych. Trasy są świetnie przygotowane, a atmosfera prawdziwie sportowa. Dystans nawet jeżeli wynosi 50km pozornie  wydaje się długi, lecz mija naprawdę szybko, gdyż trasa przebiega w bardzo  urokliwych lasach położonych w górach  Izerskich k. Jakuszyc.Ze względu na wysoką frekwencję (limit 2500 startujących w biegu głównym - 50km) zawodnicy startują z kilku boksów.

Rajmund Fiedorowicz - Rajd Niepodległości , 11.11.2012r.Jak co rocznie nie mogło  zabraknąć Rowerowej Brzozy i Brzozy Biega. Na dystansie 10km w pierwszym dniu zawodów 1 marca  biegła Elżbieta  Wiśniewska, Gustaw Pilecki, Jerzy Szabłowski, Zbigniew Wiśniewski i Jarosław Szychowski.  W tym biegu rewelacyjnie pobiegł Jarek i  uzyskał czas 41:37 zajmując 3m. w kategorii studenci oraz w kat. M25 był 6.Na dystansie 26km w Niedzielę 3 marca  pobiegł ponownie Jerzy Szabłowski i niesamowity  Rajmund Fiedorowicz z Bydgoszczy ( lat 81 ) który z czasem 3:23:26 w swojej kategorii wiekowej M80 zajął II miejsce. Pana Rajmunda znamy jako uczestnika naszych rajdów rowerowych, ostatnio  jechał z nami w rajdzie niepodległości - duży szacun i wielkie gratulacje, czapki z głów przed Panem Rajmundem - gratulujemy kondycji!!.      

Wyniki: 10km,   26km,    50km.

Na  królewskim dystansie 50 km  pobiegli w stylu klasycznym Jarosław Szychowski ( Wierzchucice gm.Sicienko ) oraz Zbigniew Wiśniewski ( Brzoza gm. Nowa Wieś Wielka ) i Jarosław Wiśniewski ( Hornówek k.Warszawy), którzy pokonali po raz pierwszy na nartach dystans  50km.
od lewej Jarosław Szychowski,Zbigniew Wiśniewski, Jerzy Szabłowski.Start na 10km.od lewej Jarosław Wiśniewski, Gustaw Pilecki, Zbigniew Wiśniewski.Start na 50km.Finisz Jarosław Wiśniewski - dystans 50km.Finisz Zbigniew Wiśniewski - dystans 50km.
Finisz Jerzy Szabłowski - dystans 26km.Finisz Elżbieta Wiśniewska - dystans 10km.od lewej Jarosław Wiśniewski, Elżbieta Wiśniewska, Jerzy Szabłowski, Zbigniew Wiśniewski, Gustaw Pilecki.

Bieg Piastów to impreza znana z doskonałej atmosfery, integrująca pokolenia, znakomity pomysł na rodzinne spędzenie wolnego czasu.
Biegać na nartach każdy może, to doskonały sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu. Dzisiaj na nartach biegowych biegają dziesiątki milionów ludzi na całym świecie. Poza oczywistymi walorami — przebywanie na świeżym powietrzu i zdrowy wysiłek — narty biegowe mają tę zaletę, iż są dyscypliną bardzo towarzyską. Można biegać w grupie przyjaciół lub całą rodziną, rozmawiając, wspólnie podziwiając krajobrazy, przecierać tę samą trasę mimo różnego przygotowania i wieku.
Bieg Piastów należy do czołówki Biegów Długodystansowych na świecie (Worldloppet Ski Federation). 
Rywalizują  w nim głównie amatorzy, rodziny i  całe pokolenia  i to nim jest najważniejsze. Atmosfera Biegu Piastów przyciąga ludzi z całego świata w różnym przedziale wiekowym, zarówno zawodowców, ambitnych amatorów jak i amatorów, którzy dopiero co rozpoczęli swoją przygodę z biegówkami i walczą z własnymi słabościami. Sam osobiście spotkałem małżeństwo z Kanady, który rok rocznie uczestniczą w tym biegu. Możemy śmiało stwierdzić Bieg Piastów to również nasz towar eksportowy. 

Dla wielu biegaczy start to wielkie przeżycie. Niektórzy startują aby osiągnąć swój najlepszy wynik, jeszcze inni aby udowodnić sobie i innym iż są w stanie pokonać dany dystans i potrafią się świetnie przy tym bawić. Warto również podkreślić, iż jest to impreza nie tylko dla samych uczestników biegu, ale także dla ich rodzin i przyjaciół, które przyjeżdżają do Jakuszyc, aby kibicować swoim najbliższym.

Niestety jak zawsze impreza ta nie została  zauważona przez nasze publiczne media. Brak relacji, tylko kilka newsów.  TV jest ciągle zajęta  relacjami kto kogo obraził i co powiedział, pokazująca  cudze potknięcia, lubiąca  publiczne oszczerstwa i kłótnie. To też zawody ale niestety  w złym stylu. Co one nam dają , moim zdaniem nic.Zamiast cieszyć się dobrymi wieściami, pokazywać również  pozytywne zachowania  poi się nas bełkotem i  ludzkimi tragediami.No cóż ponoć takie czasy, media tylko liczą wskaźniki oglądalności.
My róbmy swoje,  a telewizję zawsze możemy wyłączyć i ruszyć na szlak, będzie zdrowiej i z pewnością ciekawiej. Do zobaczenia na szlakach Biegu Piastów w roku 2014.

Z narciarskim biegowym pozdrowieniem
Zbigniew Wiśniewski