Bł. Jan Paweł II o sporcie.

Umiłowanie sportu przez Jana Pawła II, uprawiającego go w młodości, znajdowało odbicie w całym pontyfikacie. Żaden inny biskup Rzymu nie poświęcił tej dziedzinie tyle uwagi. Bł. Jan Pawel II był pierwszym papieżem, który zasiadł na trybunie stadionu jako piłkarski kibic
Sport ujawnia nie tylko bogate możliwości fizyczne człowieka, ale także jego zdolności intelektualne i duchowe.Nie polega jedynie na sile fizycznej i wydolności mięśni, ale ma także duszę i dlatego musi w pełni ukazywać swe oblicze. Oto dlaczego prawdziwy sportowiec nie powinien dopuszczać do tego, aby kierowało nim wyłącznie obsesyjne dążenie do doskonałości fizycznej, ani podporządkować się bezwzględnym prawom produkcji i konsumpcji czy też celom wyłącznie utylitarnym i hedonistycznym" - nauczał papież.

W 1984 roku, będąc na Stadionie Olimpijskim w Rzymie powiedział, że sport to nie tylko radość życia i zabawa, ale także nauka pokojowego współistnienia, otwarcie na inne kultury, sposób nawiązywania kontaktów między narodami. Sześć lat później przestrzegał przed zagrożeniami współczesnego sportu, jakimi są pogoń za pieniędzmi, komercjalizacja, doping i przemoc na stadionach.

W październiku 2000 r. Jan Paweł II potępił rasizm na stadionach piłkarskich. Mówił, że fani nie powinni pozwolić, aby pochodzenie rasowe było obrażane. "Czasami, niestety, świat sportu jest narażony na incydenty, które niszczą prawdziwą wartość zawodów".

Podkreślił, że zadaniem współczesnego sportu jest przekazywanie młodzieży takich wartości jak lojalność, wytrwałość, przyjaźń, współpraca, solidarność.

"Na sportowcach spoczywa wielka odpowiedzialność. Są powołani by uczynić ze sportu okazję do współpracy i dialogu, przełamywać bariery językowe, rasowe i kulturowe, przyczyniać się do rozwoju cywilizacji miłości" - nauczał papież, apelując, by nie poprzestawać w staraniach, aby sport stał się czynnikiem emancypacji najbiedniejszych krajów, by nikogo nie wykluczał, by promował tolerancję i solidarne braterstwo.

W sierpniu 2004 r. Jan Paweł II utworzył w Watykanie departament sportu, w uznaniu znaczenia, jakie ta dziedzina życia odgrywa w dzisiejszym świecie. Wyraził wówczas nadzieję, że nowy departament będzie pracował na rzecz "promocji sportu jako części kultury i nieodłącznego elementu rozwoju człowieka w służbie pokoju i braterstwa".
 "... sport jest przede wszystkim darem Bożym" (2000).

 "Sport ujawnia  nie tylko bogate możliwości fizyczne człowieka, ale także jego zdolności intelektualne i duchowe" (2000).

 "Dzięki sportom uprawianym na wolnym powietrzu odnajdują [ludzie] równowagę - czynnik konieczny dla zdrowia psychicznego i moralnego, podniety do wypełniania obowiązków" (Siena 17 VI 1984).

 "Sport nie jest celem, ale środkiem, może stać się czynnikiem współtworzącym cywilizację i służącym prawdziwej rozrywce, pobudzającym ludzi, by ujawniali swoje najlepsze strony" (2000).

 "Sport ma dziś ogromne znaczenie, ponieważ może sprzyjać upowszechnianiu wśród młodych ważnych wartości, takich jak lojalność, przyjaźń, wspólnota, solidarność" (2000).

 "Sport może  wnosić cenny wkład w pokojowe porozumienie między narodami oraz przyczynić się do utrwalania w świecie nowej cywilizacji miłości" (2000).

 "Niech ćwiczenia fizyczne będą częścią waszego poszukiwania wyższych wartości, które kształtują charakter i dają poczucie godności i sukcesu - we własnych oczach i w oczach innych. W rozumieniu chrześcijańskim samo życie jest współzawodniczeniem i zmaganiem o dobroć i świętość" (2000).

 "Kościół uważa aktywność sportową, uprawianą przy pełnym poszanowaniu obowiązujących zasad, za ważny instrument wychowawczy, zwłaszcza dla młodych pokoleń" (1988).

 "O duchowej sile narodu świadczy także dobry sport..." (2000).

 "Każdy rodzaj sportu niesie z sobą bogaty skarbiec wartości, które zawsze trzeba sobie uświadamiać, aby móc je urzeczywistnić" (Elbląg 1999).

 "Jest rzeczą znamienną, że niektóre wyrażenia typowe dla języka sportu - na przykład umiejętność dokonania wyboru, trening, dyscyplina życiowa, wytrwałe znoszenie trudu, zaufanie do wymagającego przewodnika, uczciwa akceptacja zasad gry - nie są obce uczniom Chrystusa" (Rzym 31 V 1990).

 "Dziękuję tym wszystkim w naszej Ojczyźnie, którzy dostrzegają piękno i szlachetność sportu i starają się te wartości rozpowszechniać w społeczeństwie" (2000).

 "Tu w góry przyjeżdża się, by stanąć przed pewną rzeczywistością geograficzną, która nas przewyższa i pobudza do zaakceptowania tej postawy, do pokonania samych siebie. I widać tych piechurów, turystów, alpinistów, tych wspinających się nierzadko jak bohaterowie, którzy podążając za milczącym słowem, słowem majestatycznym, odwieczną wymową gór, idą, wspinają się i pokonują samych siebie, aby dotrzeć na szczyty" (Dolina Aosty, lato 1986).

 "Góry są wyzwaniem, góry prowokują człowieka, istotę ludzką, młodych, i nie tylko młodych, do dokonania wysiłku w celu zwyciężenia samych siebie".

 "Kto chce naprawdę odnaleźć samego siebie musi nauczyć się obcować z przyrodą, bo oczarowanie jej pięknem wprowadza bezpośrednio w ciszę kontemplacji" (2000). Zapraszamy do zamieszczania w komentarzach  myśli i tekstów Jana Pawła II o sporcie.

Komentarze  

 
0 # Madeleine 2017-04-03 14:59
Cześć wszystkim. Chciałem tylko zgłosić że strona co jakiś
czas nie działa...

Also visit my website - giełda dolar: http://sg6edge.pl/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj komentarz
 
 
0 # Mayra 2017-04-13 12:34
Therefore, people take more time online.

Here is my page :: http://blogfr.ovh: http://blogfr.ovh/femmax/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj komentarz
 
 
0 # Phillis 2017-05-15 21:37
What's up i am kavin, its my first occasion to commenting anywhere, when i read this paragraph i thought i could also make
comment due to this sensible post.

Stop by my website wearing properly fitting (gilmamelberg.jimdo.com: http://gilmamelberg.jimdo.com/2015/06/24/contracted-toe-pain)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj komentarz
 
 
0 # Eugenia 2017-05-25 06:02
Przydało by się zwiększyć szybkość ładowania
strony bo czekałem 5 minut na załadowanie...

My weblog - Darek Maciborski: http://xkf.pl/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj komentarz
 
 
0 # Rob 2017-05-29 20:05
I have been surfing on-line more than three hours today, but I by no means found any
attention-grabbing article like yours. It is lovely price enough for me.
In my opinion, if all webmasters and bloggers made good content material as you probably
did, the internet will be a lot more useful than ever before.


Feel free to surf to my blog post Maurycy Jelinski: http://lv.argostyle.eu/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj komentarz
 
 
0 # Pasquale 2017-05-30 21:32
Hej. Strona mam 1000 zł w co zainwestować: http://sg6edge.pl/ jakiś czas nie działa,
dlaczego ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj komentarz
 
 
0 # Laverne 2017-08-19 17:40
I enjoy you because of all your valuable hard work on this web site.

My aunt take interest in participating in investigation and it is easy
to understand why. A number of us hear all about the powerful means you make invaluable information through this blog and even encourage response from some other people on this situation and our favorite child is without a doubt learning a lot of things.
Take advantage of the rest of the new year. You're the one doing a terrific job.Feel free to visit my web blog ... gutter replacement: https://cakitsina.wordpress.com/2017/08/13/nawet-co-to-jest-bardzo-kroki-odcinek/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj komentarz
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież