15 Sierpnia - to ważny dzień. Święto Matki Boskiej Zielnej i Święto Wojska Polskiego.

15 sierpnia obchodzimy jedno z najważniejszych Świąt Maryjnych: Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w Polsce nazywane także Świętem Matki Boskiej Zielnej. 15 sierpnia to również Święto Wojska Polskiego. W tym świątecznym dniu jest wiele biegów mających szczególny charakter.
15 sierpnia  odbędzie się w Radzyminiu,  XXIII Międzynarodowy Półmaraton Uliczny CUD NAD WISŁĄ by uczcić pamięć Bitwy warszawskiej nazywanej Cud nad Wisłą – bitwa stoczona w dniach 13-25 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia rewolucji na Europę Zachodnią.

15 sierpnia  startuje również  w Trójmieście jubileuszowy   XX Maraton Solidarności. Na nowej tegorocznej trasie maratonu która biegnie od Gdyni przez Sopot do Gdańska,   aż do mety usytuowanej na gdańskiej Starówce, zmagają się biegacze  z kraju i zagranicy podkreślając tym samym nie tylko wymiar sportowy tego wydarzenia, ale również jego znaczenie w kontekście wydarzeń sierpniowych w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych na Pomorzu.


Te biegi oprócz swojego sportowego charakteru mają również  swój inny ważny wymiar - warto w nich uczestniczyć.

W Maratonie Solidarności pobiegnie wielu biegaczy z Bydgoszczy w tym  Brzoza Biega.

Film z roku 2013.