19.10.2014 to szczególna data, mija 30 rocznica męczeńskiej śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.

19 października 2014  r. po raz pierwszy ruszy rajd - pielgrzymka rowerowa Szlakiem Męczeńskiej Drogi Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. Pielgrzymka rowerowa  rozpocznie się Mszą Świętą w Kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy o godz. 7.30.


W dniu 19.10.2014 nie będzie sztafety biegowej. Jadą wyłącznie rowerzyści.
Dystans  ok 130km, tempo jazdy min 22-25km/h. Organizator - Rowerowa Brzoza, zapewnia ciepły posiłek, ubezpieczenie i transport powrotny wraz z rowerem z Włocławka do Bydgoszczy.  Osoby zainteresowane udziałem w tej pielgrzymce rowerowej prosimy o kontakt : Kazimierz Wołoszyn  - tel. 505 462 415.

Zgłoszenie przyjmujemy do dnia 14.10.2014


Program:
  • 07:30 - Msza Św. w Bydgoszczy w Kościele Świętych Braci Męczenników,
  • 08:30 - złożenie zniczy przy Kościele,  start rajdu ,
  • 10:15 - 10:30 - złożenie zniczy w Górsku,
  • 11:00 - 11:30 - złożenie zniczy  w Toruniu,
  • ok. 16:00 - 16:15 - meta na tamie we Włocławku - wspólna modlitwa w Sanktuarium Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki.
  • ok. 17:00 - 17:30 - posiłek i powrót autokarem do Bydgoszczy.

30 lat temu zamordowano księdza Jerzego Popiełuszkę. Błogosławiony Ks. Jerzy  Popiełuszko odprawił ostatnią Mszę  w Kościele Świętych Polskich Braci Męczenników 19 października 1984 r.
Ks. Jerzy Popiełuszko został porwany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa w Górsku k. Torunia, gdy wracał z Bydgoszczy do Warszawy. Dalej ostatnia droga kapłana wiodła przez Toruń, gdzie podjął próbę ucieczki z rąk oprawców. Następnie porywacze zawieźli go do Włocławka, gdzie zmaltretowanego zrzucili z tamy do Wisły. Kapelan "Solidarności" został ogłoszony błogosławionym 6 czerwca 2010 r. podczas mszy na pl. Piłsudskiego w Warszawie.


Przemoc nie jest oznaką siły, lecz słabości” – te słowa nowego polskiego błogosławionego stały się myślą przewodnią dla tegorocznych uczestników biegu.  Motywacja religijna, czyli uczczenie pamięci księdza Jerzego i przebycie tej trasy dla wielu nie jest czymś obojętnym."

Zwyciężać zło dobrem to zachować wierność prawdzie. Prawda jest bardzo delikatną właściwością naszego rozumu. Dążenia do prawdy wszczepił w człowieka sam Bóg, stąd w człowieku jest naturalne dążenie do prawdy i niechęć do kłamstwa. Prawda, podobnie, jak sprawiedliwość, łączy się z miłością, a miłość kosztuje. Prawdziwa miłość jest ofiarna, stąd i prawda musi kosztować - mówił wówczas w czasie rozważań różańcowych ks. Jerzy Popiełuszko.Niech Słowa Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki  wskażą nam  drogę którą należy biec przez całe życie.

 " Mamy wypowiadać prawdę, gdy inni milczą.

Wyrażać miłość i szacunek, gdy inni sieją nienawiść.

Zamilknąć, gdy inni mówią ,

Modlić się, gdy inni przeklinają.

Pomóc, gdy inni nie chcą tego czynić.

Przebaczyć, gdy inni nie potrafią.

Cieszyć się życiem, gdy inni je lekceważą."

Tak było w latach ubiegłych.

W tym jakże ważnym wydarzeniu udział wzięli również rowerzyści z Rowerowej Brzozy i biegacze z Brzozy Biega.
W spokoju i zadumie pokonali trasę śladem męczeńskiej drogi błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.

W Górsku i Toruniu oraz  na tamie we Włocławku rowerzyści i biegacze złożyli znicze i wzięli udział we wspólnej  modlitwie.


Każda ze sztafet uczestnicząca w biegu otrzymała  puchar od organizatora. Puchar w imieniu sztafety Brzoza Biega i Rowerowej Brzozy odebrał Damian Kabat i Zbigniew Wiśniewski.
Najstarszym uczestnikiem  sztafety był Pan Zdzisław Mielcarek z Bydgoszczy. Organizatorem biegu jest NSZZ Solidarność, Region Bydgoski.
Szczególne podziękowania należą się Panu Ryszardowi Sieradzkiemu -  koordynatorowi biegu.
Cóż można więcej powiedzieć o tym biegu - sztafecie.  Bieg w tej formule jest niecodzienny i niepowtarzalny.

Bez wątpienia   jest to żywy pomnik ofiarowany Wielkiemu Polakowi - Błogosławionemu Księdzu Jerzemu Popiełuszce.
Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież