• image
  • image
  • image
  • image
  • image

Śladami Bronka Malinowskiego. Półmaraton Grudziądz - Rulewo, 1 maja 2016.

Urodził się 4 czerwca 1951 r. w Nowem koło Świecia. Był wielką gwiazdą biegu przeszkodowego w latach 70. i 80.Dwukrotnie został medalistą olimpijskim na dystansie 3000 metrów z przeszkodami, w tym mistrzem olimpijskim z Moskwy w 1980r. Niezwykle pracowity i ambitny, był często nazywany tytanem pracy.Obydwa jego medalowe starty olimpijskie były zresztą biegami emocjonującymi, pełnymi dramaturgii.Bronisław Malinowski został także dwukrotnie mistrzem Europy na dystansie 3000 metrów z przeszkodami - w 1974 r. w Rzymie oraz w 1978 r. w Pradze. Do dziś do niego należy rekord Polski w biegu na 3000 metrów z przeszkodami - wynik 8.21,2 uzyskany w Moskwie. Świetnie radził sobie jednak zarówno na dystansach krótszych, jak i dłuższych - od 1500 metrów do 10 000 metrów. Triumf Bronisława Malinowskiego w Moskwie aż przez 20 lat pozostawał ostatnim polskim złotym medalem olimpijskim w lekkiej atletyce - aż do zwycięstwa Roberta Korzeniowskiego w chodzie sportowym na igrzyskach w Atlancie w 1996 r. 

 

27 września 1981 r. Bronisław Malinowski zginął w wypadku samochodowym w Grudziądzu. Po śmierci został wyróżniony nagrodą Fair Play za postawę podczas całej swej kariery. Do dziś organizowany jest w Grudziądzu memoriał tego zawodnika.


W najbliższą niedzielę 1 maja odbędzie się IV edycja Półmaratonu Grudziądz - Rulewo

Śladami Bronka Malinowskiego.

Brzoza Biega jak co rocznie startuje w tym bardzo wartościowym biegu.

Start godz.11,00 na Stadionie Centralnym im. Bronisława Malinowskiego w Grudziądzu, meta w Rulewie.
Po biegu wspólnie pojedziemy na grób Św.P. Bronisława Malinowskiego w G
rudziądzu, zapalimy znicze i złożymy kwiaty .

Jeden z naszych przyjaciół, zawodnik  Aleksander Czepek -  Brzoza Biega, który oczywiście pobiegnie  w tym  półmaratonie trenował ze Św.P. Bronisławem Malinowski, często opowiada nam, że Bronek był najlepszy, ale to był również bardzo porządnym człowiekiem.    

Do  zobaczenia w Grudziądzu  i na mecie w Rulewie.