Bydgoskie zawody MTB  są rozgrywane od roku 2009 na dystansie głównym 50km oraz 30km.
W  dniu 16 czerwca 2019r.  obyła się 11 edycja bydgoskich zawodów MTB pn. LOTTO  - XI Metropolia  Bydgoszcz Maraton MTB. Łącznie na 2 dystansach 50km i 30km  wzięło  udział 445 uczestników.

LOTTO - XI Metropolia Bydgoszcz Maraton MTB - ogólnopolskie zawody MTB rozgrywane na terenach leśnych Puszczy Bydgoskiej położonej pomiędzy Bydgoszczą a Toruniem. Biuro zawodów mieściło  się w centrum Bydgoszczy na Placu Teatralnym w sąsiedztwie rzeki Brdy. Najszybszym na  dystansie  50km był ł  Andrzej Kaizer z Bytowa, drużyna: Euro Bike Elektric czas 01:34:18, wśród Pań na dystansie 50 km wygrała Aleksandra Tecław ze  Strzelec Górnych drużyna Rowertour.com  z czasem 1:44:20 .  W klasyfikacji drużynowej dystans 50km najszybciej pokonała drużyna EURO BIKE KACZMAREK ELEKTRIC TEAM. Na dystans krótszym  30km o zwycięstwie zadecydowały sekundy, pierwszy na mecie był  – Łukasz Labuda z Łęczycy drużyna :  Klub Kolarski Lew Lębork, czas 01:08:16, na mecie wśród Pań pierwsza dojechała – Marta Górska czas 01:17:35. Klasyfikację drużynowa na 30km wygrała drużyna SISU OBW TEAM. Tradycją bydgoskiego maratonu MTB jest, że każdy uczestnik, który ukończy maraton otrzymuje pamiątkowy medal - specjalnie zrobiony na te zawody. Start ww. zawodów był doskonałym elementem otwarcia sezonu rowerowego w Bydgoszczy. Organizacją zawodów zajął się zespół organizacyjny 25 osobowy - składający się z członków stowarzyszenia pod kierownictwem prezesa stowarzyszenia Rowerowa Brzoza Zbigniewa Wiśniewskiego. Zawody poprowadził komentator, którego zadaniem była  prezentacja zawodników i partnerów wydarzenia. Przy realizacji projektu organizator współpracował z Urzędem Miasta Bydgoszczy, Policją, Strażą Miejską , Nadleśnictwem Bydgoszcz i Nadleśnictwem Solec Kujawski.Wydarzenie, zawody LOTTO – XI Metropolia Bydgoszcz Maraton MTB zostały w sposób znaczący wypromowane przez organizatora oraz zostały  zrelacjonowane  przez media tj. TVP Bydgoszcz, Gazeta Wyborcza i Ekspress Bydgoski.