LOTTO – XII Metropolia Bydgoszcz Maraton MTB - ogólnopolskie zawody MTB rozgrywane na terenach leśnych Puszczy Bydgoskiej położonej pomiędzy Bydgoszczą,  a Toruniem. Biuro zawodów mieściło  się w centrum Bydgoszczy na Placu Teatralnym w sąsiedztwie rzeki Brdy. Bydgoskie zawody MTB  są rozgrywane od roku 2009 na dystansie głównym 50km i 30km oraz rodzinnym 10km W  dniu 19 września 2021r.  odbyła się 12 edycja bydgoskich zawodów MTB pn. LOTTO  - XII Metropolia  Bydgoszcz Maraton MTB. Łącznie na 3 dystansach 50km i 30km, 10km  wzięło  udział 478 uczestników.

Najszybszym na  dystansie  50km był   Artur Szmyt , drużyna: MERX TEAM WĄGROWIEC czas 01:59:48, wśród Pań na dystansie 50 km wygrała Marta Górska z Gruczna  z czasem 2:29:46 . W klasyfikacji drużynowej dystans 50km najszybciej pokonała drużyna  SISU-OWB ROWERTOUR.COM. Na dystansie krótszym  30km  zwyciężył Paweł Żywicki z Bytowa  drużyna : PREFABET, czas 01:13:56, na mecie wśród Pań pierwsza dojechała Marta Mikulska z  czasem  01:29:38. Klasyfikację drużynowa na 30km wygrała drużyna SISU OBW TEAM. Tradycją bydgoskiego maratonu MTB jest, że każdy uczestnik, który ukończy maraton otrzymuje pamiątkowy medal - specjalnie zrobiony na te zawody. Organizacją zawodów zajął się zespół organizacyjny 30 osobowy - składający się z członków stowarzyszenia pod kierownictwem prezesa stowarzyszenia Rowerowa Brzoza Zbigniewa Wiśniewskiego.

Partnerem wydarzenia było : Miasto Bydgoszcz, LOTTO, Polski Cukier, Polskie Przetwory, sklep rowerowy Rowertour.com  oraz Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Bydgoszcz i Nadleśnictwo Solec Kujawski.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i naszym partnerom.