Bydgoski Rowerowy Rajd Niepodległości jest jedynym rajdem rowerowym w Polsce na dystansie 111 km, który odbywa się w Dniu Święta Odzyskania Niepodległości. Pierwszy edycja odbyła się w roku 2007, w której udział wzięło 32 rowerzystów. W oku 2017 odbyła się już jego XI edycja, jechało 425 rowerzystów.

Miejsca pamięci

Tradycyjnie w Miejscach Pamięci Narodowej położonych na trasie rajdu min. w Bydgoszczy oraz w gminach powiatu bydgoskiego: Gmina Nowa Wieś Wielka, Gmina Białe Błota, Gmina Osielsko, Gmina Dobrcz, Gmina Sicienko, Miasto i Gmina Koronowo rajd zatrzymuje się i uczestnicy oddają hołd poległym za naszą Ojczyznę.

Na trasie rajdu znajduje się m.in. Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy, gdzie odbywa się wspólna modlitwa i składane są kwiaty i znicze. W każdej edycji podczas rajdu uczestnicy Bydgoskiego Rajdu Niepodległości biorą udział we Mszy Świętej w intencji Ojczyzny.

W roku 2017 Msza Święta odbyła się w Małej Bazylice w Koronowie Meta rajdu każdego roku jest usytuowana na płycie Starego Rynku w Bydgoszczy przy Pomniku Walki i Męczeństwa.

Patronat honorowy

Honorowy stały patronat nad rajdem objął Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski, Starosta Powiatu Bydgoskiego Wojciech Porzych oraz Stowarzyszenie Metropolia Bydgoska.