Bydgoski Rajd Niepodległości jest jedynym rajdem rowerowym w Polsce na dystansie 111 km, który odbywa się w dniu Święta Rocznicy Odzyskania Niepodległości. W tym roku odbędzie się jego XV edycja. W rajdzie weźmie udział ok. 400 rowerzystów. Tradycyjnie w Miejscach Pamięci Narodowej położonych w Bydgoszczy oraz w gminach powiatu bydgoskiego: Gmina Nowa Wieś Wielka, Gmina Białe Błota, Gmina Sicienko, Miasto i Gmina Koronowo, Gmina Dobrcz, Gmina Osielsko rajd zatrzyma się i uczestnicy rajdu oddadzą hołd poległym za nasza Ojczyznę. W jedenastu  Miejscach Pamięci Narodowej złożymy specjalnie przygotowane na to Święto znicze. Rajd godz.8,00  
wystartuje w swoją  111km trasę  z Doliny Śmierci w Bydgoszczy. Na trasie rajdu znajduje się m.in. Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy, gdzie odbędzie się wspólna modlitwa i każdy uczestnik indywidualnie złoży znicz.
W trakcie rajdu w Koronowie w Małej Bazylice p.w. Wniebowzięcia NMPs uczestnicy Bydgoskiego Rajdu Niepodległości wezmą udział we Mszy Świętej w intencji Ojczyzny. Honorowy Patronat nad Rajdem objął Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafała Bruski, Starosta Powiatu Bydgoskiego Wojciech Porzych.  Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz  oraz samorządy poszczególnych Gmin przez które będzie przejeżdżał XV Bydgoski Rowerowy Rajd Niepodległości.