Bydgoski Rowerowy Rajd Niepodległości jest jedynym rajdem rowerowym w Polsce na dystansie 111 km, który odbywa się w Dniu Święta Odzyskania Niepodległości.

Pierwszy edycja odbyła się w roku 2007, w której udział wzięło 32 rowerzystów. W roku ubiegłym 2018 odbyła się już jego XII edycja, jechało 500 rowerzystów.

Miejsca pamięci

Tradycyjnie w Miejscach Pamięci Narodowej położonych na trasie rajdu min. w Bydgoszczy oraz w gminach powiatu bydgoskiego: Gmina Nowa Wieś Wielka, Gmina Białe Błota, Gmina Osielsko, Gmina Dobrcz, Gmina Sicienko, Miasto i Gmina Koronowo rajd zatrzymuje się i uczestnicy oddają hołd poległym za naszą Ojczyznę.

Na trasie rajdu znajduje się m.in. Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy, gdzie odbywa się wspólna modlitwa i składane są kwiaty i znicze. W każdej edycji podczas rajdu uczestnicy Bydgoskiego Rajdu Niepodległości biorą udział we Mszy Świętej w intencji Ojczyzny.

Patronat honorowy

Honorowy stały patronat nad rajdem objął Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski, Starosta Powiatu Bydgoskiego Wojciech Porzych oraz Stowarzyszenie Metropolia Bydgoska.