Stowarzyszenie  Rowerowa Brzoza już  po raz siedemnasty     zorganizowało w dniu   11 listopada 2023   Bydgoski Rowerowy  Rajd Niepodległości szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej – „ Rajd rowerowy na dystansie 111km „  
Bydgoski Rowerowy Rajd Niepodległości jest jedynym rajdem rowerowym w Polsce na dystansie 111 km, który odbywa się w Dniu Święta Odzyskania Niepodległości. Pierwszy edycja odbyła się  w roku 2007.  W tym roku 2023 odbyła się jego 17  edycja, w rajdzie wzięło udział 457 uczestników z 104 miejscowości. Uczestnikami byli mieszkańcy w większości  z województwa Kujawsko-Pomorskiego ale również uczestniczyli rowerzyści  z różnych miejscowości z Polski  i tak: Gdańsk, Sopot, Tczew, Poznań , Warszawa , Łódź,  Malbork, Piła, Złotów.

Honorowy Patronat nad Rajdem objął :
Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki,
Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski,
Starosta Powiatu Bydgoskiego Wojciech Porzych,
Burmistrz Miasta Żnin Robert Luchowski
Burmistrz Miasta Szubina Mariusz Piotrkowski 
Wójt Gminy Nowa Wieś Wielka Wojciech Oskwarek 

Główny Partnerem  wydarzenia była Krajowa Grupa Spożywcza S.A.

Pozostali Partnerzy i Patronaty

 Pragnąc uczcić ten tak bardzo ważny dzień w historii naszego Kraju, rowerzyści w Dniu Święta Niepodległości 11 listopada 2023r. przejechali 111 km na trasie, która przebiegała przez Miejsca Pamięci Narodowej położone na terenie Miasta Bydgoszczy oraz Gmin Powiatu Bydgoskiego, Powiatu Żnińskiego i Powiatu Nakielskiego. W trzynastu Miejscach Pamięci Narodowej znajdujących się trasie rajdu, rajd zatrzymał się i rowerzyści oddali hołd poległym i zapali w tych miejscach specjalnie przygotowany na to święto znicz pamięci. Rajd rozpoczął się o godz.7,30 w Bydgoszczy na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy wspólną modlitwa i odśpiewaniem Hymnu Polski i o godz.7,55 wyruszył w swoją 111km trasę. Na trasie rajdu w Nowej Wsi Wielkiej o godz.9,30 odbyła się Msza Św. w intencji Ojczyzny. W Mszy Św. licznie udział wzięli uczestnicy Bydgoskiego Rowerowego Rajdu Niepodległości.

Po Mszy Św. rajd pojechał do Żnina gdzie wspólnie z władzami i mieszkańcami wziął udział w uroczystościach pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa. W dalszej części po uroczystościach na dziedzińcu Szkoły Podstawowej w Żninie przygotowano dla uczestników gorący posiłek. W drodze do Bydgoszczy rajd zatrzymał się przy Szkole Podstawek im. Powstańców Wielkopolskich w Rynarzewie, gdzie wspólnie z Dyrekcją Szkoły i Władzami Szubina złożno znicz pamięci przy Tablicy Pamiątkowej w 85 rocznicę wybuch Powstania Wielkopolskiego 1919.
Metę rajdu wyznaczono o godz.17.30 na Starym Rynku w Bydgoszczy. Na uwagę zasługuje fakt, że w wydarzeniu tym w większości brali udział ludzie młodzi, którzy w sposób wyjątkowy świętowali 105 rocznicę Święta Odzyskania Niepodległości w naszym regionie. Uroczyste zakończenie rajdu nastąpiło na Starym Rynku w Bydgoszczy, gdzie uczestnicy wspólnie z mieszkańcami rozłożyli ponad 100 metrowa flagę Polski i odśpiewali Hymn Polski. Każdy uczestnik Bydgoskiego Rowerowego Rajd Niepodległości otrzymał na koniec medal pamiątkowy.

Serdecznie dziękujemy wszystkim instytucjom, firmom oraz osobom, które pomogły przy realizacji XVII Bydgoskiego Rowerowego Rajdu Niepodległości.

Duże podziękowania dla wszystkich służb zabezpieczających część sportową wydarzenia :
 • Komenda Miejska Policji w Bydgoszczy, Komenda Powiatowa Policji w Żninie, Komenda Powiatowa Policji w Nakle nad Notecią
 • OSP Nowa Wieś Wielka, OSP Brzoza, PSP Żnin  Pruszcz
 • Podziękowania dla ks.Wojciechowi Lange. Damian Florczak Parafia  pw. św.Trójcy w Pruszczu  za odprawioną Mszę Świętą w intencji Ojczyzny
 • Dziękujemy ks. Michałowi Stolarskiemu Proboszczowi Parafii  pw. Niepokalnego Poczęcia NMP w Nowej Wsi Wielkiej za Mszę Św. w intencji Ojczyzny odprawiona w Kościele w Nowej Wsi Wielkiej
 • Dziękujemy   ks.Wojciechowi Lange i ks.Zdzisław Lahutta  za modlitwę na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy
 • Podziękowania dla Edyta Lubas, NZOZ Medito Medito za zabezpieczenie medyczne.
 • Dziękujemy firmie Centrum Znakowania Krismedia
 • Podziękowania dla GOSiR Osielsko za możliwość organizacju bufetu w Żołędowie  
 • Podziękowania dla Tomasz Dragon i Marek Kowalczyk.
 • Podziękowania dla Darek Danielek
 • Dziękujemy - Namioty Cateringowe
 • Dziękujemy Hotelowi Brzoza
 • Podziękowania dla Jan Szafrański ELPO i Wojciech Olszewski za super nagłośnienie i muzykę na trasie
 • Podziękowania dla Doroty Nizioł, Kwiaciarnia Estetic
 • Podziękowania dla wszystkich osób, które pomagały i zaangażowały się w organizację całego wydarzenia : Adelajda Bednarek,  Kazimierz Wołoszyn, Łukasz Adamski, Andrzej Kieca, Michał Rohde,  Piotr Rohde ,Łukasz Rohde, Martyna i Katarzyna Zupa,  Aleksandra Zupa z ekipą, Robert Szczukowski, Krzysztof Kowalski, Krzysztof Strzałka Kris, Paweł Kwasowiec, Adam Sekrecki,  Wojciech Bednarski, Sylwester Ignaszak, Sławomir Szczepanik, Jacek Chudziński, Krzysztof Strzałka.W rajdzie jechali rowerzyści z 104 miejscowości.